Komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku. Wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć.

Problemy ze wzrokiem dotykają wiele osób i to w różnym wieku. Trudno się dziwić, że komputerowe badanie wzroku przyciąga tych, którzy chcą sprawdzić ostrość widzenia pod kątem ewentualnego noszenia okularów. Jednak, warto nie ulegać hasłom reklamowym i pamiętać, że na podstawie tego badania nigdy nie wolno dobierać soczewek korekcyjnych.


Na czym polega komputerowe badanie wzroku?

Badanie nie jest długie, gdyż trwa zaledwie kilka sekund dla jednego oka. Ponadto nie przysparza bólu, ani też nie zagraża zdrowiu. W badaniu stosuje się socjalistyczne urządzenie sterowane mikroprocesorem, czyli autorefraktometr, który jest ściśle desygnowany do mierzenia ostrości wzroku, stosownie do pomiarów krzywizny soczewki i rogówki oka. Zadaniem pacjenta pozostaje patrzenie na jakiś oddalony przedmiot przez niewielki otwór w autorefraktometrze

Przebieg jest prosty. Do każdego oka wpuszcza się nieszkodliwe wiązki promieniowania podczerwonego, a następnie analizuje refleksy odbite od ich struktur. W tym celu wykorzystuje się procesor komputera znajdujący się w autorefraktometrze, generujący i drukujący ostateczne dane informujące o wadzie refrakcji pacjenta.

Czy komputerowe badanie wzroku daje wiarygodny wynik?

Należy wyraźnie zaznaczyć, że tego typu badanie przedmiotowe, a więc bez czynnego udziału pacjenta, daje jedynie przybliżoną wartość korekcji optycznej i nie może stanowić bazy do wykonywania okularów korekcyjnych. To wyłącznie badanie wycinkowe, niezbyt dokładne. Błędy mogą wynikać ze zdolności oka do akomodacji, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Autorefraktometr nie wykryje również poważnych chorób oczu, jak zaćma, która przecież często staje się przyczyną problemów ze wzrokiem u ludzi starszych.

Ponadto, proces widzenia jest na tyle skomplikowany, że wymaga bardziej skrupulatnych czynności sprawdzających, aby mieć całkowitą pewność właściwego doboru soczewek. Dobrze pamiętać, że następstwem nieprawidłowo dopasowanych okularów lub soczewek kontaktowych są nie tylko bóle oczu i głowy, ale także zupełne odrzucenie korekcji, co może prowadzić do pogłębiania się wady wzroku.

Czy komputerowe badanie wzroku jest konieczne?

Jak najbardziej. To dobre i potrzebne badanie, ale poglądowe. Trzeba jednak podkreślić, że tylko specjalistyczne, pełne badanie wzroku wykonane przez optometrystę będzie stanowiło podstawę do wybrania właściwego rodzaju soczewek, zgodnych też z trybem życia i wykonywaną pracą.
Badanie komputerowe daje już pewien ogląd i jest naprawdę bardzo dobrym badaniem wstępnym, więc często stosowanym w najlepszych salonach optycznych. Jego zastosowanie znacznie usprawnia proces precyzowania refrakcji wzroku. Właśnie na takie podstawowe badanie oraz pełne badanie wzroku można liczyć w Galerii Optyki Kocie Oko.

Podsumowując, należy jeszcze raz zaakcentować, iż prawidłowy dobór okularów lub soczewek kontaktowych wymaga pełnego badania uwzględniającego wiele aspektów związanych z widzeniem. Z kolei rezultat badania komputerowego powinien stać się punktem wyjścia i elementem niezbędnym w ustalaniu wady refrakcji. Natomiast nie można go traktować, jako bazy do wykonania soczewek korekcyjnych.

2 Komentarzy

  1. Super! Dowiedziałam się wszystkiego na temat badania komputerowego. Zawsze myślałam, że to wystarczy ale okazuje się że to tylko wstęp do pełnego badania! Dzięki za wyczerpujący tekst! 🙂

  2. Pan Paweł podchodzi do klienta z ogromną troską zaraz po wejściu do salonu. Profesjonalne doradztwo i pomoc w doborze oprawek i szkieł korekcyjnych. Badanie lekarskie u Pana Pawła bardzo szczegółowe. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczono *

Szukaj

+