Praca przy komputerze – jak chronić oczy?

Długotrwałe spędzanie czasu przed ekranami komputerów i telewizorów może powodować zmęczenie oczu. Wie o tym chyba każdy, kto przed monitorem spędza więcej niż kilka godzin dziennie. Odpowiedzialnym za nieprzyjemne doznania związane z promieniowaniem ekranów LED jest światło niebieskie. Sprawdźmy, czym jest światło niebieskie i jak chronić swoje oczy pracując przy komputerze.

Czym jest niebieskie światło?

Niebieskie światło w znaczeniu fizycznym to widzialna fala o długości 380-500 nm. Jest ono niezbędne do tego, aby rozróżniać poszczególne barwy. Jednak niestety niesie ono również spore zagrożenia dla komfortu naszych oczu.

Niepozytywne działanie niebieskiego światła na nasze oczy dotyczy głównie siatkówki. Nie napotyka ono żadnych przeszkód i penetruje nasze oczy, aż do samego dna oka. W efekcie może powodować zniszczenia różnego typu: fototermiczne, fotochemiczne, fotomechaniczne, a także nieodwracalne uszkodzenie receptorów siatkówki. Światło niebieskie jest również przyczyną wszystkich dolegliwości naszych oczu, które pojawiają się przy spędzaniu długich godzin przed ekranem komputera. Jeśli podczas pracy przy monitorze doskwiera Ci suchość oczu, pieczenie, nadwrażliwość na światło, problemy z akomodacją, bóle głowy lub trudności z zasypianiem, to znak, abyś właściwie zabezpieczył/a swoje oczy.

Ochrona oczu – skąd bierze się niebieskie światło?

Niebieskie światło bierze się nie tylko z ekranów monitorów komputerowych, przy których codziennie pracujemy. Jest ono dostarczane do naszych oczu również z innych urządzeń elektronicznych takich jak tablety, smartfony, a nawet telewizory. Montowane coraz częściej w domach żarówki LED, również emitują światło niebieskie. Jak się zatem przed nim chronić? Jakie okulary do pracy przy komputerze wybrać? Odpowiedzią na wszystkie bolączki osób spędzających dużo czasu przed monitorami są specjalne soczewki, które blokują szkodliwe promieniowanie niebieskie.

Soczewki blokujące światło niebieskie

W naszym zakładzie optycznym dostępne są soczewki blokujące promieniowanie niebieskie od dwóch producentów:

  • LED Control firmy Szajna
  • Blue Control firmy Hoya

Wybierając te soczewki do swoich okularów, zneutralizujesz negatywne działanie światła niebieskiego i zapobiegniesz dolegliwościom związanym z jego emisją. Stosując soczewki przeznaczone do pracy przy komputerze, Twoje oczy będą wypoczęte nawet po wielu godzinach spędzonych przed urządzeniami. Soczewki blokujące światło niebieskie nie tylko podnoszą komfort pracy, ale również pozwalają zapobiegać chorobom degeneracyjnym i zmniejszają ryzyko wystąpienia uszkodzeń siatkówki.

Galeria Optyki Kocie Oko posiada w swojej ofercie spory wybór opraw, które idealnie skomponują się z soczewkami niwelującymi niebieskie światło. Zapraszamy do odwiedzenia naszego zakładu, w którym pomożemy dobrać odpowiedni produkt do Państwa potrzeb.

Okulary progresywne – działanie i zalety

Wiele osób po czterdziestym roku życia ma poważne problemy ze wzrokiem, co wynika z naturalnego procesu starzenia się, objawiającego się, m.in. pogorszeniem elastyczności soczewki i trudnościami z dostosowaniem do optymalnego widzenia przy przenoszeniu wzroku z obiektu bardzo oddalonego na taki, który znajduje się blisko. W efekcie niezbędne są właściwie dobrane okulary. Jeszcze do niedawna była konieczność posiadania dwóch rodzajów okularów – jednych do czytania i innych czynności wymagających patrzenia z bliska, a drugich do patrzenia w dal. Obecnie jest inna możliwość i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydają się okulary progresywne.

Działanie soczewek progresywnych

Problemy z widzeniem podczas zmiany odległości patrzenia objawiają się nieprzyjemnym falowaniem obrazu, a w takiej sytuacji naprawdę trudno o komfort patrzenia. Soczewki progresywne zapewniają wygodne widzenie obiektów z bliska i z daleka, a także z odległości pośrednich, ponieważ jedna soczewka zawiera trzy obszary o różnej zdolności skupiania. Dolna część soczewki umożliwia optymalne patrzenie na to, co znajduje się blisko. Z kolei środkowa część zapewnia dobre widzenie tego, co jest na średnim dystansie, a górna tego, co jest w dali.

Zalety okularów progresywnych

• Odpowiednie widzenie obiektów będących w różnym dystansie

Jedna soczewka progresywna gwarantuje optymalne patrzenie na to, co znajduje się w każdej odległości, więc nie ma ryzyka powstania niewyraźnego obrazu przedmiotów w odcinkach pośrednich.

• Wygoda użytkowania

Nieustanne zmienianie okularów do patrzenia w dal na okulary do czytania na pewno jest bardzo uciążliwe i niekiedy mocno utrudnia normalne funkcjonowanie. Bywają również sytuacje, kiedy taka zmiana może okazać się niebezpieczna, np. przy prowadzeniu samochodu. Dzięki okularom progresywnym unika się tego typu zagrożeń, a na co dzień można cieszyć się wyjątkowym komfortem użytkowania. Okulary progresywne pozwalają na odpowiednie widzenie bez względu na odległość jakiegoś obiektu od danej osoby. Poza tym nie ma żadnych przeszkód, aby w takich okularach uprawiać sport zarówno amatorski, jak i wyczynowy.

• Estetyczny wygląd

W przeciwieństwie do okularów dwuogniskowych, to w okularach progresywnych nie ma zauważalnych krawędzi soczewki między obszarami patrzenia. Ten fakt ma duże znaczenie dla wielu osób, którym szczególnie zależy na dobrej prezencji. Szkła progresywne na pewno nie zniekształcą wyglądu oczu.

 

Okulary progresywne nadają się dla każdego, kto ma problemy z akomodacją.

Inaczej mówiąc z trudnościami z dostosowaniem się oczu do oglądania obiektów znajdujących się w różnych odległościach. Przede wszystkim będą to osoby po czterdziestym roku życia. Takie które nadal pragną pozostać aktywne i nie chcą rezygnować z codziennej aktywności, a wyjątkowo cenią sobie komfort życia. Właśnie dla nich tego typu szkła okazują się optymalnym wyborem, ponieważ gwarantują wygodę widzenia.
Warto przy tym pamiętać, że jest na nie gwarancja adaptacji. Oczy muszą przyzwyczaić się do specyfiki patrzenia w okularach progresywny, jakże innego niż w tradycyjnych okularach korekcyjnych. Jeżeli będzie to niemożliwe, to Galeria Optyki Kocie Oko pozwala na zamianę soczewek progresywnych na dwie pary okularów.

Okulary progresywne, dostępne w naszym salonie Optyk Kocie Oko, idealnie dopasowujemy do potrzeb i preferencji klientów, aby były wizytówką jakości naszego salonu. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną cieszyć się dobrym widzeniem oraz estetycznym wyglądem każdego dnia.

Komputerowe badanie wzroku

Komputerowe badanie wzroku. Wszystko, co powinniśmy o nim wiedzieć.

Problemy ze wzrokiem dotykają wiele osób i to w różnym wieku. Trudno się dziwić, że komputerowe badanie wzroku przyciąga tych, którzy chcą sprawdzić ostrość widzenia pod kątem ewentualnego noszenia okularów. Jednak, warto nie ulegać hasłom reklamowym i pamiętać, że na podstawie tego badania nigdy nie wolno dobierać soczewek korekcyjnych.

Czytaj więcej

Szukaj

+